Blog

Gramatické aplikace, díky kterým nebudete znít jako Hotentoti

Doby, kdy jedinou možnosti, jak se naučit gramatiku, bylo listovat si po večerech v učebnicích gramatiky pro samouky, jsou již minulostí. Dnes vám představím ty nejlepší aplikace, se kterými se můžete učit a procvičovat gramatiku třeba v metru a dosahovat přitom skvělých pokroků.

Na úplný začátek chci podotknout, že cílem tohoto článku není snižovat význam a potenciální přínos klasických učebnic gramatiky. Sám je s většinou studentů používám, protože pomáhají utvořit pomyslnou kostru celého kurzu, zpravidla dobře vysvětlují určitý gramatický jev a v neposlední řadě dávají studentovi pocit, že někam směřuje a tzv. se neplácá od ničeho k ničemu. Výjimku představují studenti, kteří již gramatiku zvládají a chtějí pracovat na jiných jazykových cílech, například vypilovat své komunikační dovednosti.

Ze zkušenosti však mohu říct, že jsem zatím nenarazil na studenta, který by si každý večer uvařil kávu, usadil se do křesla a začal zvídavě louskat pravidla předpřítomného času.

Pomineme-li úplné jazykové nadšence, učení a procvičování gramatiky totiž není pro většinu lidí moc sexy. Ani já jsem nebyl výjimkou. Pokud však nechceme znít jako Hotentoti, bez znalosti gramatiky se neobejdeme.

Představte si, že mluvíte s rodilým mluvčím a neznalí pravidel tvoření otázek v angličtině se ho zeptáte: „Like you this place?“ Přestože vám s nejvyšší pravděpodobností porozumí, věta mu bude znít tak, asi jako by se vás známý – cizinec – zeptal česky: „Tobě líbí se tohle místo?“

Záleží tedy na tom, zda je vaším cílem se jen domluvit, nebo se skutečně naučit anglicky.

Jak tedy přistupovat k učení a procvičování gramatiky, aniž bychom si ukousali nehty nudou? 

Současná doba naštěstí nabízí zábavné (chcete-li méně bolestivé) prostředky, jak se učit a především procvičovat anglické časy, členy nebo třeba správný slovosled v anglické větě. 

Studnice gramatických znalostí

Předtím než se přesuneme k moderním aplikacím, které studium gramatiky nejenže usnadňují, ale dokonce z něj dovedou udělat (relativně) zábavnou činnost, nejprve bych vám rád doporučil dva weby, které vám mohou poskytnout kvalitní základ k pozdějšímu procvičování prostřednictvím aplikací. 

První z nich je web Help for English, shodou okolností založený mým vysokoškolským učitelem Markem Vítem. Help for English doporučuji těm, kteří chtějí získat základní představu o gramatických jevech, aniž by museli investovat do učebnice gramatiky. Na webu si rovněž můžete otestovat své znalosti, nicméně nabídka testů je ve srovnání s níže uvedenými aplikacemi poněkud omezenější. 

Pokročilejším studentům pak spolu s Help For English doporučuji zahraniční web ThoughtCo., který je velice hezky udělaný, články jsou přehledné a vysvětlují srozumitelně většinu záludností anglického jazyka. 

Sexy aplikace pro moderní studium gramatiky

Tak, nyní se konečně dostáváme k jazykovým aplikacím, které vám pomohou zlepšit gramatiku bez mučení a dle starého dobrého motta „škola hrou“.

Gramatické aplikace mají oproti klasickým učebnicím nespornou výhodu v tom, jak snadno jsou přístupné. Gramatiku s nimi můžete procvičovat kdykoliv a kdekoliv a nemusíte čekat, až budete mít po ruce učebnici, papír a tužku. Některé dokonce ani nevyžadují, abyste byli připojeni k internetu.

Mimoto jsou snadno ovladatelné a uzpůsobeny tak, aby vyhovovaly současnému trendu co největší jednoduchosti. V neposlední řadě jsou neustále vylepšovány a doplňovány o nová cvičení. 

Níže uvádím jen aplikace, které jsou buď zcela zdarma, případně v takzvané freemium verzi (kombinace slov free a premium). Ta za určitý příplatek vždy nabízí určité bonusové funkce nebo z aplikace odstraní reklamy.

Duolingo

Většina klientů, kteří za mnou přicházejí, není a nikdy nebyla zvyklá rozvíjet své jazykové znalosti mimo prostředí škol a jazykových kurzů. To představuje poměrně velký problém, jestliže chtějí dosahovat výraznějšího zlepšení. 

Vybudovat nový návyk ale není úplně nejjednodušší. Tedy pokud není zábavný, intuitivní a nepřináší nám pocit okamžitého zlepšování. Všechny tyto podmínky naštěstí splňuje aplikace s logem zelené sovy – Duolingo. Protože se jedná o ideální vstupní drogu do světa samostudia angličtiny, doporučuji Duolingo prakticky všem svým studentům.

Zelená sova, symbol Duolinga

Duolingo nabízí možnost učit se a posléze procvičovat řadu jazykových dovedností, jako je porozumění textu, poslech, gramatika, výslovnost a v neposlední řadě rozvoj slovní zásoby. To vše efektivní a hravou formou, a navíc v češtině. 

Když navíc opomenete jednou nebo dvakrát cvičit, zelená sova vám pošle upozornění. 

Odkazy ke stažení pro Android a iOS.

Rozmanitost Duolinga paradoxně představuje jeho největší slabinu, pakliže se chcete zaměřit výhradně na pilování gramatiky. V takovém případě musíte sáhnout po jedné z následujících aplikací.

Grammar Tests

Pro svou jednoduchost se mi velice líbí aplikace Grammar Test (na Google Play ji naleznete jako Anglické gramatické cvičení).

Při spuštění dostanete na výběr z možností „Beginner” nebo „Advanced”. Zatímco po kliknutí na první volbu se před vámi otevřou všechny základní gramatické jevy – anglickým slovosledem počínaje a členy konče, ve druhém případě už narazíte na složitější témata, jako je předpřítomný čas. 

Logo aplikace Grammar Test (Anglická gramatická cvičení)

Aplikace Grammar Test nabízí vedle možnosti procvičit si konkrétní gramatický jev také možnost zopakovat si vícero témat v obecném gramatickém testu („General Test“).

Odkazy ke stažení pro Android a iOS

Za vyzkoušení stojí také aplikace English Grammar TestEnglish Grammar Test – Yobimi, které se, jak sami vidíte, jmenují prakticky totožně jako můj první tip. Tentokrát jen ve verzi pro Android.

Osobně doporučuji nejdříve vyzkoušet všechny aplikace a následně si vybrat tu, která vám nejvíce padla do oka.

Jistou nevýhodu těchto třech ryze gramatických aplikací může představovat skutečnost, že jsou v angličtině. Tak trochu se tedy počítá s tím, že přinejmenším budete vědět, že kupříkladu přítomný prostý čas se v angličtině nazývá „present simple“.

Pokud s gramatikou začínáte úplně od píky, doporučuji proto nejprve začít s Duolingem, které je česky a teoreticky v něm můžete pochopit, jak se například tvoří a v jakých případech se používá přítomný čas. V aplikacích, jako je English Grammar Test, si tento čas posléze můžete perfektně procvičit. 

Pokud v gramatice stále tápete, není samozřejmě nic špatného na tom zabrousit na výše zmíněné výukové weby nebo nahlédnout do kvalitní učebnice gramatiky a doplnit si mezery ve znalostech zde. 

Foto: cs.duolingo.com, unsplash.com, sensortower.com

Honza působí několik let jako lektor angličtiny na volné noze. Ve výuce rád využívá výukové aplikace a poznatky z oblasti osobního rozvoje.