O tom, že většina novoročních cílů a předsevzetí selže, bylo napsáno mnohé. Nicméně spíše než v předsevzetích samotných spočívá problém v tom, že s nimi neumíme úplně dobře zacházet. Proto jsem připravil jednoduchou pomůcku (nejen) pro ty z vás, kteří cítí, že se opravdu chtějí posunout v angličtině, ale dosud se jim to moc nedařilo.
Můj rok s angličtinou
Onou pomůckou je jednostránková šablona, díky které nejenže budete mít svůj cíl neustále na očích, ale zároveň si budete připomínat, jaké výhody vám jeho splnění přinese. V neposlední řadě pak uvidíte, co je třeba splnit, abyste se na konci roku mohli poplácat po rameni a říct si „Dobrá práce, [vaše křestní jméno]“.
Jak se šablonou naložit?
V první řadě si ji vytisknete a ideálně nalepte na viditelné místo, třeba na lednici nebo vedle postele. Když ji uvidí někdo z vaší rodiny nebo spolubydlících, tím lépe – takto se vytváří pocit zodpovědnosti.
U první otázky se zamyslete nad jedním konkrétním a ideálně také měřitelným cílem, jehož dosažení by vám udělalo radost anebo vám významně pomohlo v určité životní oblasti.
Specifičnost spolu s možností určit, zda byl cíl splněn, výrazně zvyšují naděje na jeho dosažení. Namísto „Zlepším se v angličtině“ tak může cíl znít například takto: „Posunu se z úrovně falešného začátečníka na úroveň mírně pokročilého“. Jazyková úroveň se dá relativně snadno průběžně měřit pomocí testu studijních znalostí, případně na základě zpětné vazby od lektora nebo třeba známého, který strávil několik let ve Spojených státech.
Otázku V čem mi pomůže? není radno podceňovat. Hned zpočátku vám totiž může pomoct odhalit, že nastavený cíl ve skutečnosti k životu nepotřebujete, že jeho splnění váš život nijak razantně nezlepší, že možná jen dobře zní. V takovém případě ho buď můžete přeformulovat, nebo rovnou zahodit a přijít s cílem, který více odráží vaše skutečné potřeby.
Pokud cíl smysl dává, odpovědi na otázky V čem mi cíl pomůže?, případně Čeho jeho dosažením docílím? mohou vypadat třeba takto:
„Zvýší se šance, že dostanu lepší práci.“
„Domluvím se na dovolené, aniž bych musela spoléhat na manžela.“
„Konečně si budu moct pustit poslední epizodu svého oblíbeného amerického seriálů hned poté, co byla odvysílána, a nebudu muset čekat na dabovanou verzi.“
Záměrem poslední otázky Co pro něj potřebuji udělat? je uvést cíl do praxe. Vědět co a proč to chci dosáhnout totiž samo o sobě nestačí, je také nutné vědět jak. Domnívám se, že většina předsevzetí ztroskotává právě v tomto bodě – na absenci konkrétního a uskutečnitelného plánu.
Plán nemusí být nikterak složitý, stačí ho vypsat v několika bodech. Zpravidla půjde o kombinaci jednorázových kroků (koupit učebnici angličtiny) a návyků k osvojení (po snídani si 5 minut vybavovat slovíčka).
Plán může vypadat třeba takto:
- Zeptat se své kamarádky, jestli by do toho nechtěla jít se mnou
- Podívat se po jazykovém kurzu nebo individuálním doučování
- Začít používat aplikaci na výuku jazyků – 10 minut každý den
- Každý měsíc dojít na 4 lekce angličtiny a jednou měsíčně se sejít s kamarádkou a pobavit se anglicky
- V létě odcestovat na jazykový kurz do Irska
Tip na závěr: za každou úspěšně provedený krok nebo splněný návyk se můžete něčím menším odměnit. Například po první lekci angličtiny si zajít na víno nebo po 10 minutách procvičování angličtiny si odpočinout u oblíbeného seriálu.
Pdf šablona ve vysoké kvalitě je ke stažení zde.