Blog

Vytrénujte své uši pro angličtinu s aplikací Lyricstraining

Dnes vám chci představit dalšího z pomocníků v boji proti nedoslýchavosti, když přijde na anglický text. Jedná se o aplikaci Lyricstraining. Díky Lyricstraining zlepšíte své poslechové dovednosti, možná poprvé v životě porozumíte, co se zpívá ve vaší oblíbené písničce, a třeba se i stanete hvězdou karaoke.

Slovo „lyrics“ v angličtině znamená text písně a „training“ snad ani není potřeba překládat.

Základní premisou aplikace tedy je rozvíjet své poslechové dovednosti poslechem anglických písniček. Možná jste vždy snili o tom, že jednou budete umět tak dobře anglicky, že budete rozumět, co zpívá Freddie Mercury v Bohemian Rhapsody nebo Paul McCartney v Let It Be. Aplikace Lyricstraining představuje perfektní příležitost, jak se takovému snu přiblížit.

Možná namítnete, že téhož cíle lze dosáhnout jednoduše tak, že si na internetu najdete text ke své oblíbené písničce a pak si ji společně s textem přehrajete nebo si svůj oblíbený song rovnou vyhledáte na YouTube „otextovaný“.

Tuto funkci samosebou nabízí i Lyricstraining. Stačí si vybrat písničku, níže na obrázku vidíte slavný Hotel California od amerických Eagles, a ťuknout na možnost „Karaoke“.

Pak už jen stačí sledovat, jak se souběžně se zpěvem bíle zvýrazňují právě zpívaná slova. Tuto funkci můžete využít, když se vám zrovna nebude chtít příliš namáhat své mozkové závity nebo jste dostali chuť si zazpívat. Jestliže zpíváte stejně špatně jako já, nejprve se raději ujistěte, že se nikdo nenachází v doslechové vzdálenosti.

Daleko zajímavější, hravější, a především edukativnější možnost ovšem nabízí možnost „Multiple Choice“. Zde už totiž nebudete pouze nečinně přihlížet (a poslouchat), jak se písnička neúprosně blíží ke konci, ale budete muset doplňovat správná slova. Jinak se písnička, často v nejlepším, zastaví. Což samozřejmě nechcete.

Jakmile kliknete na „Multiple Choice“, aplikace vám dá na výběr ze čtyřech možných obtížností – od začátečníka (beginner) až po experta. Čím vyšší náročnost zvolíte, tím více chybějících slov budete muset do textu písničky doplnit. Například v začátečnickém módu Hotelu California od zmíněných Eagles budete nuceni doplnit 44 z celkových 325 slov, v pokročilejším módu už téměř dvakrát tolik.

Přiznám se, že na „experta” mám co dělat i já. Doplnit každé slovo je celkem fuška a vyžaduje to opravdu hbité prsty.

Zde přikládám odkazy ke stažení:

Aplikace pro Android

Aplikace pro iPhone

Webová stránka Lyricstraining

Snad vás aplikace bude bavit stejně jako mě a zanedlouho pocítíte, že rozumíte anglicky o něco lépe než dříve.

Honza působí několik let jako lektor angličtiny na volné noze. Ve výuce rád využívá výukové aplikace a poznatky z oblasti osobního rozvoje.