Blog

Jak v létě nezakrnět – 1. Podcasty

V této sérii vám představím několik způsobů, jak ani v létě, kdy se většina z nás spíše než s učebnicí vidí u vody se sklenicí vychlazeného drinku, nezakrnět a udržet si současnou úroveň angličtiny. Nebo ji dokonce posunout ještě o stupínek výš. Jelikož učení by mělo být v první řadě zábava, a v létě to platí dvojnásob, vybral jsem takové studijní prostředky, u nichž skutečně platí „škola hrou“. První na řadě jsou podcasty, výdobytek ze zámoří, který vás naučí rozumět druhým. A ani to nebude bolet.

Poslouchejte, co vás baví, kdykoliv a kdekoliv

Sám jsem si podcasty, formát, který ve Spojených státech právě prožívá ohromný boom, zamiloval již před několika lety. A jistě nejsem sám – v poslední době se začíná objevovat více a více českých podcastů. Ty však pro tuto chvíli necháme stranou, protože předpokládám, že jste tu kvůli angličtině.

Podcast si můžete představit jako modernější verzi rozhlasového vysílání. Na rozdíl od našich dědečků, babiček a možná i rodičů však nemusíte čekat, až v 8 večer začne na Radiožurnálu vysílat oblíbená relace, stačí být připojen k internetu a okamžitě začít poslouchat. Případně si můžete vybraný podcast stáhnout do mobilu a poslechnout si ho i ve chvíli, kdy nejste připojeni k internetu. Jak sami vidíte, podcasty lze poslouchat kdykoliv a kdekoliv.

Ať už se chcete naučit časy, ze kterých vás již od střední školy jímá hrůza, rozšířit si slovní zásobu zaměřenou na cestování, nebo se dozvědět něco o historii, psychologii nebo podnikání, máte na výběr si ze široké nabídky podcastů.

Kde si podcast přehrát

Možná vám pomalu začíná vrtat hlavou, kde takový podcast najdete a co musíte udělat pro to, abyste ho mohli začít poslouchat.

Ve skutečnosti je to velice snadné, o čemž se přesvědčíte v následujících řádcích.

Ok, tak jaké tedy máte možnosti?

Patříte-li mezi vyznavače výrobků s logem nakousnutého jablka, stačí otevřít aplikaci Podcasty, která je na vašem telefonu již předinstalovaná. O tom, jak vyhledat pro vás vhodný podcast, si povíme za malou chvíli.

U mobilů běžících na operačním systému Android je celý proces o fous složitější, nejde však o nic, co by nezvládlo 6leté dítě nebo technicky zdatnější babička. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si na Google Play aplikaci určenou pro poslech podcastů.

Sám už nějaký čas používám velice jednoduchou a intuitivní aplikaci Podcast Addict a jsem s ní naprosto spokojen.

I kdyby vám ovšem padla do oka jiná aplikace, s největší pravděpodobností nebude trvat déle než několik minut, než se s ní naučíte pracovat.

Další možností, na kterou jsem popravdě natrefil teprve nedávno, je poslech podcastů prostřednictvím nejoblíbenějšího hudebního přehrávače současnosti Spotify.

Na něm se mi podařilo najít většinu populárních podcastů, které sám poslouchám (viz níže uvedený seznam tipů pro pokročilé studenty). S těmi zaměřenými na studium angličtiny to však bylo horší, jejich nabídka totiž byla o poznání omezenější.

Vybírejte z nepřeberného množství podcastů

Nyní již víte, kde podcasty najít a kde si je následně přehrát. Možná však nemáte nejmenší tušení, kde začít. Jinými slovy netušíte, který podcast nebo podcasty si z nepřeberné nabídky vybrat.

Samozřejmě můžete zapátrat na vlastní pěst a pokusit se najít vhodný podcast zadáním klíčových slov (např. „English“, „English as a second language“, „ESL”, „learning English”).

Pokud se vydáte touto cestou, vyskočí na vás stovky podcastů, ale zřejmě pro vás nebude úplně snadné rozpoznat ty skutečně kvalitní.

Abych vám ušetřil čas a úsilí, vybral jsem proto několik podcastů určených studentům angličtiny. Každý z nich má svá pro a proti, ale všechny se vyznačují nadprůměrnou kvalitou a bezpochyby vám pomohou lépe porozumět filmům, seriálům, písničkám a samozřejmě také tomu, co vám říkají druzí.

Jednotlivé podcasty si můžete buď rovnou vyhledat a stáhnout do své mobilní aplikace nebo se nejprve podívat na webovou stránku podcastu.

Začněme první možností. V aplikaci Podcast Addict nejprve klikněte na symbol plus v kroužku, dále na lupu a zadejte název kýženého podcastu. Pak už jen zmáčkněte šedou „fajfku” a vybraný podcast se zobrazí ve vašem seznamu. Nakonec nezbývá než vybrat nejlákavěji vyhlížející epizodu a dát se do poslouchání. Viz následující obrázky.

Pokud se nejprve chcete mrknout na web podcastu, stačí kliknout na název jednoho z níže uvedených podcastů a budete automaticky přesměrováni na jeho oficiální webovou stránku.

Zde je několik tipů na kvalitní a zajímavé podcasty.

Podcasty pro začátečníky až mírně pokročilé

LearnEnglish Podcast

Podcasty pro všechny úrovně

EnglishClass101

Culips

Podcasty pro pokročilé

BBC Podcasts

Luke’s ENGLISH Podcast

Pokud patříte mezi pokročilejší studenty a už vám nedělá takový problém porozumět rodilým mluvčím, můžete vyzkoušet jeden z mých oblíbených podcastů. Ty už ovšem nejsou zaměřené na studium angličtiny, ale řeší se v nich mimo jiné podnikání, politika, psychologie nebo třeba vztahové problémy.

The James Altucher Show

Rozhovory se zajímavými a úspěšnými lidmi ze všech různých odvětví.

TED Radio Hour

(Nejen) pokud se vám líbí přednášky z TEDu, dost možná si zamilujete podcast TED Radio Hour. Každá epizoda totiž nabízí totiž souhrn přelomových poznatků z vědy, zábavy a umění.

The Tim Ferris Show

Podobný formát jako The James Altucher Show, snad jen s o něco slavnějšími hosty.

Waking Up Podcast with Sam Harris

Intelektuálněji zaměřený podcast, v němž americký autor Sam Harris se svými hosty diskutuje o umělé inteligenci, náboženství a dalších „hlubších“ tématech.

Udělejte si z poslechu podcastů návyk

Poté, co si vyzkoušíte pár podcastů, doporučuji vybrat si jeden nebo dva, které vám přijdou nezajímavější, a udělat si z jejich poslechu návyk.

Nejlépe zpravidla funguje, když svůj nově se rodící návyk zasadíte do určitého kontextu. Hned vysvětlím, co tím myslím.

Jezdíte každý den MHD a už vás nudí číst si deník Metro anebo sledovat, jak ho čtou ostatní? Tak si nasaďte sluchátka a 5 nebo 10 minut poslouchejte nejnovější epizodu podcastu o tom, jak se rozmnožují velryby. I když jezdíte autem, můžete udělat totéž. Jen pozor, abyste nezpůsobili dopravní nehodu. Poslouchat, jak někdo mluví v cizím jazyce, přece jen vyžaduje více pozornosti než poslech rádia.

Tímto způsobem si lze prakticky bezbolestně zautomatizovat jakýkoliv úkon. Většinou postačí, aby byly splněny dvě podmínky – činnost vás alespoň trošku baví a vidíte v ní smysl. Pokud vás totiž nebaví a ani nikam neposouvá, s téměř želenou jistotou od ní dříve či později upustíte.

Věřím, že mnohým z vás se podcasty zalíbí a brzy na vlastní kůži pocítíte, o kolik lépe rozumíte mluvenému slovu.

Honza působí několik let jako lektor angličtiny na volné noze. Ve výuce rád využívá výukové aplikace a poznatky z oblasti osobního rozvoje.