Jak ani v létě nezakrnět – podcasty

V této sérii vám představím několik způsobů, jak ani v létě, kdy se většina z nás spíše než s učebnicí vidí u vody se sklenicí vychlazeného drinku, nezakrnět a udržet si současnou úroveň angličtiny. Nebo ji dokonce posunout ještě o stupínek výš. Jelikož učení by mělo být v první řadě zábava, a v létě to platí dvojnásob, vybral jsem takové studijní prostředky, u nichž skutečně platí „škola hrou“. První na řadě jsou podcasty, výdobytek ze zámoří, který vás naučí rozumět druhým. A ani to nebude bolet.

Poslouchejte, co vás baví, kdykoliv a kdekoliv

Sám jsem si podcasty, formát, který ve Spojených státech právě prožívá ohromný boom, zamiloval již před několika lety. A jistě nejsem sám – v poslední době se začíná objevovat více a více českých podcastů. Ty však pro tuto chvíli necháme stranou, chcete se přece naučit anglicky.

https://esp-frm.com/comprar-antabuse-online/

Podcast si můžete představit jako takovou modernější verzi rozhlasového vysílání. Na rozdíl od našich dědečků, babiček a možná i rodičů však nemusíte čekat, až v 8 večer začne na Radiožurnálu vysílat oblíbená relace, stačí být připojen k internetu a okamžitě začít poslouchat. Případně si můžete vybraný podcast stáhnout do mobilu a poslechnout si ho i ve chvíli, kdy nejste připojeni k internetu. Jak sami vidíte, podcasty lze poslouchat kdykoliv a (téměř) kdekoliv.

Ať už se chcete naučit časy, ze kterých vás již od střední školy jímá hrůza, rozšířit si slovní zásobu zaměřenou na cestování, nebo se dozvědět něco o historii, psychologii nebo podnikání, máte možnost vybrat si ze široké nabídky podcastů.

Kde si podcast přehrát

Možná vám pomalu začíná vrtat hlavou, kde takový podcast najdete a co musíte udělat pro to, abyste ho mohli začít poslouchat.

Ve skutečnosti je to velice snadné. V následujících řádcích vám představím ty nejjednodušší možnosti.

Patříte-li mezi vyznavače výrobků s logem nakousnutého jablka, stačí kliknout na aplikaci Podcasty, která je na vašem telefonu již předinstalovaná. O tom, jak vyhledat pro vás vhodný podcast, si povíme za malou chvíli.

U mobilů běžících na operačním systému Android je celý proces o fous složitější, nejde však o nic, co by nezvládlo 6leté dítě nebo technicky zdatnější babička. Jediné, co musíte udělat, je stáhnout si na Google Play aplikaci určenou pro poslech podcastů.

https://play.google.com/store?utm_source=emea_Med&utm_medium=hasem&utm_content=090514&utm_campaign=Evergreen&pcampaignid=MKT-EG-emea-cz-all-Med-hasem-py-Evergreen-090514-1%7cONSEM_kwid_43700007034273596&gclid=CjwKCAjwyrvaBRACEiwAcyuzROS0093uYZCRlDwWf7xhQLhxCUrrzW8orEq9yQYtRA6_naRNkHygcxoCNoEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CO-j0ub4qNwCFSmlUQodwvsK2A

Sám už nějaký čas používám velice jednoduchou a intuitivní aplikaci Podcast Addict a jsem s ní naprosto spokojen.

(link přimo na appku) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bambuna.podcastaddict&hl=cs)

I kdyby vám ovšem padla do oka jiná aplikace, s největší pravděpodobností nebude trvat déle než několik minut, než se s ní naučíte pracovat.

Další možností, na kterou jsem popravdě natrefil teprve nedávno, je poslech podcastů prostřednictvím nejoblíbenějšího hudebního přehrávače současnosti Spotify.

Na něm se mi podařilo najít většinu populárních podcastů, které sám poslouchám (viz níže uvedený seznam tipů pro pokročilé studenty). S těmi zaměřenými na studium angličtiny to však bylo o něco horší a jejich nabídka byla o poznání omezenější.

Vybírejte z nepřeberného množství podcastů

Nyní již víte, kde podcasty najít a kde si je následně přehrát. Možná však nemáte nejmenší tušení, kde začít. Jinými slovy, který podcast nebo podcasty si z nepřeberné nabídky vybrat.

Samozřejmě můžete zapátrat na vlastní pěst a pokusit se najít vhodný podcast na základě zadaných klíčových slov (např. „English“, „English as a second language“, “ESL”, “learning English”).

Pokud se vydáte touto cestou, vyskočí na vás stovky podcastů, ale zřejmě pro vás nebude úplně snadné rozpoznat ty skutečně kvalitní.

Abych vám tak ušetřil čas a úsilí, vybral jsem několik podcastů určených studentům angličtiny. Každý z nich má svá pro a proti, ale všechny se vyznačují nadprůměrnou kvalitou a bezpochyby vám pomohou lépe porozumět filmům, seriálům, písničkám a samozřejmě také tomu, co vám říkají druzí.

Jednotlivé podcasty si můžete buď rovnou vyhledat a stáhnout do své mobilní aplikace nebo se nejprve podívat na webovou stránku podcastu.

V prvním případě zadejte název podcastu (například „EnglishClass101“) v aplikaci určené pro přehrávání podcastů (například výše zmíněný Podcast Addict), v tom druhém stačí kliknout na název podcastu a budete automaticky přesměrováni na jeho oficiální webovou stránku.

Podcasty pro začátečníky až mírně pokročilé

LearnEnglish Podcast

http://learnenglish.britishcouncil.org/en/learnenglish-podcasts

Podcasty pro všechny úrovně

EnglishClass101

https://www.englishclass101.com/

Culips

https://www.culips.com/

Podcasty pro pokročilé

BBC Podcasts

http://www.bbc.co.uk/podcasts

Luke’s ENGLISH Podcast

https://teacherluke.co.uk/

Pokud patříte mezi pokročilé studenty a už vám nedělá takový problém porozumět rodilým mluvčím, můžete vyzkoušet jeden z mých oblíbených podcastů. Třeba vám některý padne do oka, případně se podívejte sem na nejlepší podcasty současnosti.

The James Altucher Show

https://jamesaltucher.com/category/the-james-altucher-show/

Rozhovory se zajímavými a úspěšnými lidmi ze všech různých odvětví.

TED Radio Hour

https://www.npr.org/programs/ted-radio-hour/?t=1531943408079

(Nejen) pokud se vám líbí přednášky z TEDu (https://www.ted.com/recommends#/), dost možná si zamilujete podcast TED Radio Hour. Nabízí totiž souhrn přelomových poznatků z vědy, zábavy a umění.

The Tim Ferris Show

https://tim.blog/podcast/

Podobný formát jako James Altucher Show, snad jen s o něco slavnějšími hosty.

Waking Up Podcast with Sam Harris

https://samharris.org/podcast/

Intelektuálněji zaměřený podcast, v němž americký autor Sam Harris spolu se svými hosty rozebírá témata, jako je umělá inteligence, náboženství a mnohá další „hlubší“ témata.

Udělejte si z poslechu podcastů návyk

Poté, co si vyzkoušíte pár podcastů, doporučuji vybrat si jeden nebo dva, které vám přijdou nezajímavější, a udělat si z jejich poslechu návyk.

Nejlépe zpravidla funguje, když svůj nově se rodící návyk zasadíte do určitého kontextu. Hned vysvětlím, co tím myslím.

Jezdíte každý den MHD a už vás nudí číst si deník Metro anebo sledovat, jak ho čtou ostatní? Tak si nasaďte sluchátka a 5 nebo 10 minut poslouchejte nejnovější epizodu podcastu o tom, jak se rozmnožují velryby. I když jezdíte autem, můžete udělat totéž. Jen pozor, abyste se nevybourali. Poslouchat, jak někdo mluví v cizím jazyce, přece jen vyžaduje větší koncentraci než poslech rádia.

Tímto způsobem si lze prakticky bezbolestně zautomatizovat jakýkoliv úkon. Většinou postačí, aby byly splněny dvě podmínky – činnost vás alespoň trošku baví a vidíte v ní smysl. Pokud vás totiž nebaví a ani nikam neposouvá, s téměř želenou jistotou od ní dříve či později upustíte.